Orbán Viktor magányos páriából lassacskán mainstream lesz, s kint, a „kávézóban” dőlnek majd el a fontos dolgok
Minden újítónak ez a sorsa akár tudományos, akár művészeti, akár politikai, akár vallási téren. Ungváry Zsolt írása.
Önkritikusan nyilatkozott a német kereszténydemokraták elnöke. Beismerte, hogy anno elegük lett az Egyesült Királyság speciális helyzetéből, mentességeiből.
Nyitókép: Angela Merkel fogadja David Cameront egy hannoveri informális találkozón 2016. április 25-én / fotó: ODD ANDERSEN / AFP
Szokatlan őszinteséggel beszélt az EU és benne az unió legerősebb államának, Németországnak a felelősségéről az Egyesült Királyság kiválásában az CDU vezetője. A Financial Times gazdasági lapnak adott interjújában Friedrich Merz elmondta:
„Elveszítettük a türelmünket azzal a különleges szereppel kapcsolatban, amelyet Nagy-Britannia mindig is játszott az európai politikában”.
A Politico írása szerint Merz megemlítette, hogy a volt német kancellár – bár nem nevezi nevén, de világos, hogy Angela Merkelre gondol – többet tehetett volna az akkori brit miniszterelnök, David Cameron megsegítésére, hogy esélye legyen megnyerni a brexitről szóló 2016-os népszavazást.
„Emlékszem, hogy David Cameron változtatásokat kért az EU szociálpolitikájában, és üres kézzel tért vissza Londonba” – fogalmazott Merz, hozzátéve, hogy a „kontinentális európaiak" nem tanúsítottak kifogástalan hozzáállást, amikor a brexit fenyegetése megjelent. A CDU elnök szerint
az európai politikusok nem voltak kompromisszum-készek, amikor a britek engedményeket kértek,
és ezzel rontották az EU-párti brit kampány esélyeit.
Az uniós lap emlékeztet: a 2016 júniusában megrendezett népszavazáson a brit állampolgárok 52 százaléka az Egyesült Királyság EU-ból való kilépése mellett voksolt, így hosszas tárgyalások után 2020 januárjában a szigetország távozott az EU-ból.
A jelenleg ellenzéki jobbközép CDU, amely támogatottsága egyre nagyobb a felmérések szerint, újjá szeretné építeni kapcsolatait a britekkel, Friedrich Merz az idézett interjúban példaként
a kül- és védelempolitikában lát nagy perspektívát az Egyesült Királyság és az EU újragondolt együttműködésében.
„Nekünk, németeknek óriási stratégiai érdekünk az, hogy az Egyesült Királyság továbbra is szorosan részt vegyen Európa dolgaiban" - idézi a német politikus szavait a Politico.
--